DOWN SENDROMU: GERÇEK DOSTLAR KROMOZOM SAYMAZ

21 Mart 2016 Pazartesi


Trizomi 21 (Down Sendromu): En sık rastlanan kromozomal anomali oluyor. Yaklaşık 600-800 doğumda bir görülüyor. Genellikle kalıtsal değil, döllenme sırasında rastlantısal bir hatadan kaynaklanan bir kromozom anomalisi. Uzmanların söylediğine göre de Trizomi 21’in sıklığı anne yaşı ilerledikçe artıyor.

Gerçek dostlar kromozom saymaz!

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü ... Bizden farklı oldukları için toplumda yer edinmeye çalışmak durumunda bırakılan çocukların, bireylerin günü. Down sendromunun sebebi 21. Kromozom! Çocuklar dünyaya gözlerini açmadan evvel anneden 23 babadan 23 olmak üzere toplamda 46 kromozom alırlar. Ama Down sendromlular 21. Kromozom'un birbirinden ayrılmayıp çift kalması sebebiyle 47 Kromozom oluşturuyor. Yani onlar +1 farkla bizden ayrılıyorlar. Ama şunu söylemeliyim: #gerçekdostlarkromozomsaymaz

Hey biz aynıyız, tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla!
Down Sendromu asla bir hastalık değildir. Onların bizden tek farkları bizden bir tık fazla kromozoma sahip olmaları ve tipik yüz simalarının birbirlerine benzer olmaları. Kısaca genetik farklılık. Ama bu onları toplumdan dışlamak için geçerli bir sebep mi? Hayır! 
Yaşadığımız şu dünyada her canlının doğma, yaşama ve ölme hakkı var. Öyleyse onları dışlamaya bizim hakkımız var mı? Tabi ki yok! Aksine onları topluma kazandırmak için çaba sarf etmeliyiz. 

Bizler nasıl ki hayal kurabiliyor, geleceğimiz için uğraşıyorsak ve kimselerin baskısı altında kalmadan rahatça yaşayabiliyorsak onlar da bu hakka tamamen sahip! Kabul etmemiz gereken tek şey onların bizden 1 fazlası olduğu, o zaman geride bir sorun kalmıyor. Önemli olan insani değerlerimizi yargılamamak! 

Şunu unutmayalım ki, çok başarılı insanlar arasında sanat olsun, bilim olsun Down Sendromuna sahip bireyler mevcut. Öğrenme yetileri bizlerin ki gibi gelişmiş olmadığı için üzerine daha fazla düşülmesi ve ilgilenilmesi gerekiyor. 
Dünyada ki tüm farklılıkları düşündüğümüzde farklılığın iyi ve kötü anlarını iyi değerlendirebildiğimizde farkındalığın farkına varırız.  

Down Sendromlu çocuklara sevgiyle yaklaşılması dileğiyle ... 

http://www.downturkiye.com adresinden daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 
9 yorum:

 1. Grdakar annelerin başarısı şimdi gördüğümüz topluma karışmış down lılar

  YanıtlaSil
 2. Grdakar annelerin başarısı şimdi gördüğümüz topluma karışmış down lılar

  YanıtlaSil
 3. Engeli olmayan insanlarin bile sürüden farkli olmasi kabul görmüyor su dünyada. Kendini normal sayan insanlar tarafindan bu çocuklarin ugradiklari dislanmisliga inanamiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanoğlunun karşı konulamaz ben merkezli yapısı ve ön yargısı maalesef toplumsal açıdan onlara bakılmasına yol açıyor. Sanki biz mükemmeliz gibi...

   Sil
 4. Galiba dünyada eğitim, sabır ve sevgi ile çözülemeyecek pek sorun yok. Kimileri biraz fazla inatçı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. :) Hem inatçı hem de önyargılı çoğu insan.

   Sil
 5. Canım toplumların da eğitimi gerekli. Farklılıklarla hayat güzel ve onlar da bu dünyalı. herkesin her canlının eşit yaşam hakkı var. Yaratıcı bu dünyaya layık gördükten sonra yarattığı canlıyı bizler niye görmüyoruz. Ama gittikçe daha da bilinçleniyoruz. İzmirde Bornovada Down Cafe var biliyor musun;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Derya abla. :) Kesinlikle toplumda eğitilmeli. Şimdiki çocuklara aileleri ilginç bir şekilde hayvanlara karşı düşman eğitiyor. Çok yanlış. İzmir'e hiç gitmedim ama ilk kez duydum orada Down Cafe olduğunu. Ne kadar güzel bir örnek. :)

   Sil

 
DESİNG BY VALAR MORGHULİS